EXPEDICE Hindúkuš 2016 - Noshaq 7492 m začala

23.07.2016 21:32

Tak je to tady!!! To, na co se intenzivně posledních několik měsíců připravujeme a zabírá nám to veškerý volný čas - Expedice Hindúkuš 2016 - Noshaq 7492 m právě začíná.

Kam jedeme?

Noshaq je se svojí výškou 7492 metrů druhou nejvyšší horou Hindúkuše a nejvyšším vrcholem Afghánistánu.

Nachází se ve Wakhánském koridoru v severovýchodním Afghánistánu. Koridor je taková úzká 220 kilometrů dlouhá nudle nacházející se mezi Pákistánem, Čínou a Tádžikistánem. Místní obyvatelé toto území nazývají Bam-e Dunya, nebo-li Střecha světa.

Wakhanský koridor je jedno z mála míst, kde panuje klid zbraní, a ženy tu nejsou považovány za méněcenné. Je to však velmi chudá část země.

Náročný bude nejen výstup ale i přesun do základního tábora, který nám zabere cca 4 dny.

Proč tam jedeme?

Protože chceme vylézt nahoru a dívat se z vrchu na svět. A asi také máme toulavé boty, neposedné nohy a rádi se vrháme do dobrodružství.

Noshaq nepatří ke komerčním vrcholům. O výstup na něj se pokouší jen málo horolezců. Zatím poslední a jediná "Češka,", která na vrchol vystoupila, byla v roce 1977 Dina Štěrbová. Zajímavé na tom je to, že v době výstupu měla slovenské občanství. Takže tentokrát k jeho vrcholu míří pro jistotu Češka Markéta a Slovenka Petra. Markéta navíc v roce 2013 vystoupila jako první člověk na světě, který má kardiostimulátor, a bez použití umělého kyslíku do nadmořské výšky 7219 m. Na Noshaqu se chce pokusit tento světový rekord překonat.

Kdo tam jede?

Dvě křehká stvoření  - Markéta a Petra

A tvrdí horalové Zdeněk, Paľo, Vít a Jarda

Jsme blázni?

Asi trochu jo. Protože, když nás před pár lety oslovila slovenská horolezkyně a skialpinistka Petra Poganyová, jestli bychom nespojili síly a společně se nepokusili o výstup na Noshaq, poklepala jsem si na hlavu a řekla si, že se ta holka asi zbláznila. Afghánistán – tak tam mě nikdy nikdo nedostane. Nicméně červík zvídavosti se do mozku zavrtal. A i když jsem se zpočátku této myšlence skutečně bránila, červík vyhrál. Poté, co jsem tuto myšlenku vstřebala já, bylo nutné tento nápad opatrně vytasit na Zdenka. Jeho první reakce byla totožná s mojí. „Nikdy!!! Jsi magor, ne?“ zněla jeho odpověď. No a tady je výsledek. Expedice startuje. Podařilo se nám totiž sehnat ještě další tři „magory“.

A co bude, až se vrátíme?

* Film dokumentující naše snažení na Noshaqu.

* Výstava fotografií v obchodním centru Olomouc CITY s následnou dražbou fotek. Vše, co se podaří vydražit, bude věnováno olomoucké nadaci pro výzkum rakoviny – Rakovina věc veřejná.

* Obsáhlý článek v outdoorovém časopise Lidé a hory.

* Promítání na olomoucké stěně Flash Wall, v Ostravě na festivalu CESTOVATELSKÝ SCUK a v Brně na akci CESTY PROSTOREM I ČASEM S CK KUDRNA.

* a řada dalších věcí…., o kterých možná ještě ani nevíme 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

—————

Zpět