Blog

04.01.2017 16:15

Přednáška v Café Práh v Brně

Afghánské odmítnutí

17.1.2017Markéta Hanáková, Café Práh, Brno, 18:00

Když hlava moc chce, ale tělo a hora se brání

Noshaq? To je sedmitisícovka v Afghánistánu a ještě k tomu nejvyšší. Tak tam nás nikdo v životě nedostane!!! Přece jsme se úplně nezbláznili. Tak asi takhle začala expedice do Hindúkuše.

Myšlenka uzrávala tři roky. Přesně tak dlouho trvalo, než si Horalé z Hané Markéta Hanáková a Zdeněk Hodinář v mozku srovnali, že je tato oblast a hora vlastně lákají. Zvědavost a touha lézt po horách byly silnější než strach. Takže se asi zbláznili a v létě 2016 přistávají v tádžickém Dushanbe a míří dlouhé kilometry a hodiny do země, o které u nás není slyšet snad jediná pozitivní věc.

Markéta se současně chtěla pokusit o překonání světového rekordu.  V roce 2013 jako první člověk na světě, který má kardiostimulátor, vystoupila bez použití umělého kyslíku do nadmořské výšky 7219 m.

—————

19.12.2016 18:43

Lidé a hory 6/2016 - článek popisující podrobně naši expedici na Noshaq

Lidé a hory 6/2016 - Jestli chcete vědět podrobnosti o naší expedici na afghánský Noshaq 7492 m, tak právě vyšel obsáhlý článek v novém čísle časopisu Lidé a hory. Přejem pěkné počtení.

—————

21.10.2016 19:43

Výstava fotek z našich expedic do Peru a Afghánistánu

Po přednášce Bye Bye summer, která se konala minulý víkend na Rabštejně, začala tento týden výstava našich fotek z expedice Hindúkuš 2016 - Noshaq 7492 m a aklimatizační výpravy do peruánských And probíhá ov nákupním centru Olomouc City.

—————

25.08.2016 14:36

JSME DOMA - A CO BUDE DÁL?

Stát ve sprše, ze které teče teplá voda, spát v pohodlné posteli plné polštářů a zajít si v noci na záchod, aniž bych se hodinu převalovala a přemýšlela, jestli se mi do té zimy a sněžení chce. Ano – znamená to, že jsme DOMA a tyto drobnosti jsou úžasným luxusem, který máme. Za pár dní to zevšední a mě ani nenapadne užívat si pohodlného posedu na normálním wc, ale teď si všechno toto vychutnávám. A taky vzpomínám – jak ještě před pár dny jsme kdesi v Afghánistánu doufali, že se sněhová bouře přežene a znovu se udělá hezky. Neudělalo. Naopak, teplota klesala stále níž, vítr nabíral čím dál větší rychlost a s železnou pravidelností v deset ráno vypuklo bílé peklo, které trvalo až do hluboké noci. A to vše nazdory tomu, že meteorologové nám – také s železnou pravidelností – předpovídali jasno a skoro bezvětří.

 

Noshaq – nejvyšší hora Afghánistánu nás nechtěla. My jsme chtěli moc, i proto jsme si několikrát fakt hrábli hodně na dno, ale bohužel. Hora se neumoudřila. Zdálo se, že se zlobí, že ji rušíme. A mračila se každým dnem víc a víc. Možná je to dobře, že nás nepustila výš… Každopádně byla tahle expedice do Hindúkuše pro nás zatím asi nejemotivnější, fyzicky a psychicky nejnáročnější a zážitky se nám vryly hluboko pod kůži.

 

Abyste aspoň na chvíli mohli prožít tuto expedici s námi, stříhá se pro vás film, probírají se fotky pro prezentaci i výstavu a začínám psát první reportáž. A o čem bude? No jasně – přece o naší expedici kamsi do Wakhanského koridoru. Do místa, kde se majestátně tyčí krásné hory a žijí tam milí lidé.

Zkrátka Afghánistán není jen země, o které člověk slyší jen samé negativní věci. Obyčejní lidé nejsou žádní bubáci. Jsou sice chudí a o životě v Evropě mají naprosto scestné informace, ale jsou milí a pohostinní. A Noshaq? Je to krásná hora s neuvěřitelnými výhledy.

 

A díky vám všem za podporu J

 

—————

22.08.2016 07:31

Yate

Ceský výrobce sportovních a outdorových věcí má docela slušný záběr. Jedete kempovat,lezt,trekovat,potřebujete zpevnit postavu sportem? V Yate s největší pravděpodobnost najdete to,co hledáte.

Jejich vizí je mít výrobky kvalitní,praktické a moderní a proto je Yate i našim prostřednictvím testuje na našich akcích.

www.yate.cz

—————

21.08.2016 20:53

Expres menu

Do výškových táborů  se hodí dehydratovaná  strava,která  je lehká. Ale při  měsíční  expedici někde daleko mimo  civilizaci  člověk  zákonitě pocítí absenci masa a klasického normálního jídla. Řešení se nám  letos konečně  podařilo   nalézt. Expres  menu vyrábí  právě  takovéto jídlo. Jedná se o hotové jídlo,které neobsahuje žádné chemické látky  ani jiné  složky a přitom  vydrží  i tři roky.


Takže  letos si v základním táboře  pod Noshaqem kdesi uprostřed  Hindukúše dopřáváme svíčkovou,selskou baštu či gulášek...


Že bychom tentokrát z expedice nepřijeli  hubení?

www.expresmenu.cz


—————

20.08.2016 10:47

Dushanbe

Tak konečně jsme v Dushanbe. Bydlíme  u řidiče, co nás  vezl z hranic. Jsme strašně unaveni,ale v pořádku. Jen Zdenda má  sračku.

—————

18.08.2016 15:37

Qazi Deh

Jsme v Qazi Dehu v hostelu. Pri vyberu clenu exedice jsem nemela nejstastnejsi ruku. Zbyli jsme se Zdendou sami.Musime jeste spolu zvladnout cca 300 km ne prilis bezpecne zony.Zitra musime prejit do Tadziku a sehnat si auto do Dushanbe.Pristi rok mam v planu skvost,ale oslovim jen ty, na ktere je spoleh.

—————

17.08.2016 20:20

Den výstupu 16.8

Měl to být  náš den výstupu, podle předpovědí  jasný, s větrem.Tak změna,ani včera  nebyl den vhodný k výstupu. Na vrchu je  vichřice,Lotyši  jsou  na hoře  zavřeni už  5 dnů a nemůžou nahoru ani dolů. 

Nás  zatím  chytají typické touhy.Bramborový  salát a řízek, lázeňské cigáro co ķřupne  se spoustou hořčice,chlebíčky  s tatarkou,hromada zeleninového salátu...


—————

17.08.2016 20:07

CT Climbing Technology

Co by byl horolezec  bez cepínů, maček,karabin a  podobného  lezeckého cajku? My si oblíbili  italskou značku  CT Climbing Technolgy. A proč? Mimo jiné také  proto, že na horách se člověk  potřebuje  cítit bezpečně. A CT se drží  hesla bezpečnost, jednoduchost a funkčnost. 


https://climbingtechnology.cz/


—————